دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • اعضاء جمعیت
  • مقالات
  • مجله

مصاحبه دکتر سید کاظم ملکوتی در خصوص بازی های آنلاین مشوق آسیب به خود و خودکشی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۲۳ | 

 
     


 
بازی های مجازی مشوق رفتارهای آسیب رسان و خودکشی
دکتر سید کاظم ملکوتی عضو جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی در مصاحبه ای در خصوص بازی های مجازی مشوق رفتارهای آسیب رسان و خودکشی در رسانه ها به ویژه رسانه های مجازی صحبت کردند که شرح آن در ادامه آمده است:
بازی هایی از جمله نهنگ آبی و  مومو (MOMO) که اخیرا شاهد آن هستیم با نیت سوء تولید شده و در دسترس کودکان و نوجوانان قرار می گیرند. این بازی ها روی سلامت روان کودکان و نوجوانان تاثیر منفی به جای می گذارد و آنها را به سوی رفتارهای مخرب و آسیب رسان و حتی خودکشی سوق می دهد. طبیعتا بسیاری از کودکان و نوجوانان تحت تاثیر چنین بازی هایی قرار نمی گیرند، اما در عین حال برخی از آنها که دچار ضعف اعصاب، اضطراب، ترس، افسردگی، نگرانی و القاء پذیری بالاتری هستند ممکن است تحت تاثیر این بازی ها و پیامدهای سوء آن قرار گیرند. بازی هایی از جمله مومو از طریق شبکه های اجتماعی از جمله واتس اپ کودکان و نوجوانان را به مشارکت در این برنامه ها ترغیب می کنند و گام به گام مخاطب را به آسیب رساندن به خود تشویق می کنند. این گونه رفتارهای آسیب رسان حتی اگر منجر به خودکشی نشوند تاثیر بسیار مخربی بر سلامت روان کودکان و نوجوانان خواهند داشت. توصیه می شود که کودکان و نوجوانان در صورت مواجهه با این بازی های مخرب در درجه اول از مشارکت در آنها اجتناب کنند و اگر گرفتار این بازی های شدند با والدین خود مشورت کرده و آنها را در جریان موضوع قرار دهند تا اقدامات لازم انجام گیرد.
همینطور به والدین نیز توصیه می شود در صورت مواجه شدن با این مسئله با مراکز مشاوره بهداشت روان در تماس باشند و از کمک های تخصصی بهره مند شوند. تماس با خطوط تلفن 1480 سازمان بهزیستی و 123 اورژانس اجتماعی و یا هر مرکز مشاوره و اورژانس بهداشت روان می تواند نقش بسزایی در کمک به حل این مشکل داشته باشد.
در حال حاضر روانشناسان و متخصصان سلامت روان در مراکز جامع سلامت بسیاری از شهرستان ها به ارائه خدمات روانشناسی مشغول هستند و می توانند از طریق مشاوره با افراد و خانواده های آنها به حل مشکل کمک کرده و از ایجاد مناقشه و اختلاف میان والدین و فرزندان جلوگیری کنند. بنابراین به خانواده ها توصیه می شود که با مراجعه به این مراکز یا سایر مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشت روان نسبت به دریافت خدمات تخصصی اقدام کرده و این معضل را با حوصله، آرامش و مشاوره با متخصصان برطرف کنند.

برای دانلود PDF مطالب روی لینک زیر کلیک کنید
irssp.com

 CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 259 بار   |   دفعات چاپ: 26 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر