دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

راهنمای ارسال مقالات

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۸ | 
راهنمای نویسندگان

تمامی چکیده‌های ارسالی باید مطابق با این راهنما باشند. چکیده‌ مقالاتی که موارد ذکر شده را رعایت نکرده باشند، بررسی نخواهند شد.
نویسنده ارایه­ کننده باید چکیده را  طریق پست الکترونیک به نشانی۲.irssps@gmail.com  و با در نظر گرفتن موارد زیر تا ۱ شهریور  ۱۳۹۷ به صورت فایل ورد ارسال نماید.
چکیده‌ها باید به زبان فارسی نگارش شوند.

چکیده مقالات ارسالی می‌تواند در قالب یکی از انواع زیر باشد:
·        مقالات پژوهشی اصیل
·        مقالات مروری
·        گزارش مورد
·        گزارش یک تجربه: این یک قالب جدید برای ارایه چکیده مقالات در کنگره امسال است که یک فضای غیرساختاریافته برای ثبت تجارب عملی شما در طراحی و ارایه خدمات اختلالات مصرف مواد فراهم می­آورد.
ارسال‌کنندگان می‌توانند در بخش ارائه شفاهی یا پوستر شرکت کنند. بدین منظور لازم است هنگام ارسال چکیده، نحوه ترجیحی ارائه مقاله خود را در فایل ارسالی و در ابتدای چکیده اعلام کنند. لازم به ذکر است که ممکن است بنا به صلاحدید هیئت داوری کنگره، چکیده مقاله‌ای که برای بخش ارائه شفاهی ارسال شده است، به‌صورت پوستر پذیرفته شود.
اسامی تمامی نویسندگان همراه با وابستگی دانشگاهی یا سازمانی (affiliation) آنها، هنگام ارسال مقاله، باید در فایل ارسال مقاله وارد شود. مدارج دانشگاهی (برای مثال MSc،MD یا PhD) نباید در بخش وابستگی دانشگاهی یا سازمانی (برای مثال دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران) درج شود.
چکیده مقالات رسیده، بدون نام نویسندگان توسط حداقل ۲ داور که از سوی کمیته علمی کنگره انتخاب می‌شوند ارزیابی خواهند شد و نویسنده مسئول از نتیجه مطلع خواهد شد. چنانچه مقاله کاملاً مطابق موارد ذکرشده در این راهنما بوده و پذیرش کامل داوران را نیز اخذ نماید، جهت ارائه به‌صورت شفاهی یا پوستر در نظر گرفته خواهد شد.
چکیده‌های مقالات پژوهشی اصیل، مروری و گزارش مورد باید دارای حداکثر ۳۵۰ کلمه و ساختاریافته شامل هدف، روش بررسی، یافته‌ها، نتیجه‌گیری، کلیدواژه (۳تا۵ واژه) و پیام کلیدی (در صورت تمایل) به‌صورت زیر باشد.
·        هدف: قصد و منظور اصلی از انجام پژوهش را بیان نماید.
·        روش بررسی: باید شامل نوع مطالعه، جامعه هدف، جامعه آماری در دسترس، حجم نمونه، روش نمونه‌گیری، معیارهای انتخاب نمونه‌ها، متغیرهای مورد بررسی، ابزارهای به‌کار رفته و روش‌های آماری تحلیل باشد. در مطالعات مروری، به نوع مرور متون، منابع در دسترس، نحوه انتخاب آنها و معیارهای ورود به مطالعه و بازه زمانی مورد بررسی اشاره
·        شود. در این بخش نیازی به معرفی نرم­ افزار استفاده شده برای تحلیل داده­ها (برای مثال SPSS) نیست!
·        یافته‌ها: باید به‌صورت متن و ارائه‌کننده نتایج اصلی پژوهش باشد.
·        نتیجه‌گیری: نتیجه اصلی و نهایی پژوهش را ارائه خواهد کرد.
رعایت ساختار فوق برای چکیده مقالات گزارش مورد و گزارش یک تجربه الزامی نیست.
·        کلیدواژه‌ها: ۳ تا ۵ واژه بر اساس لیست عناوین موضوعی پزشکی (ایندکس‌مدیکوس) (MeSH) انتخاب شود.
برای دریافت راهنمایی در خصوص سرعنوان های موضوعی پزشکی مراجعه کنید به:
http://www.nlm.nih.gov/mesh/MBrowser.html
·        پیام کلیدی: پیام اصلی چکیده که نویسنده مایل است آن را مشخصاً به اطلاع سایرین برساند. این بخش اجباری نیست. نویسندگانی که تمایل دارند نتیجه اصلی پژوهش خود را در ابعادی بیشتر به اطلاع سایرین برسانند، لازم است در قالب دویست کاراکتر (شامل حروف و فواصل بین آنها)، این بخش را ارائه کنند. پیام‌های کلیدی چکیده­ ها، به نام ارائه‌دهنده از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر خواهد شد.
همایش ملی پیشگیری از خودکشی متعهد و پایبند به شرایط و ضوابط کمیته اخلاق در نشر (COPE) بوده و لذا چکیده مقالات از نظر وجود مشابهت متنی (plagiarism) بررسی خواهند شد. در مواردی که وجود سرقت ادبی برای کمیته علمی و هیئت داوری کنگره مسجل شود، مطابق با دستورالعمل‌های کمیته اخلاق در نشر عمل خواهد شد. برای شناسایی و پیشگیری از مشابهت متنی تمام چکیده­ های ثبت­ شده با استفاده از نرم ­افزار iThenticate در مرحله ثبت و پذیرش بررسی خواهند شد.
 

 

 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 151 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر